Je 7 hodin ráno a náš průvodce už na nás s loďkou čeká v přístavu, odkud vyplouváme na moře, kde si zkusíme rybařit na filipínský způsob. Udice sestává z kusu dřeva, či plastové lahve a zatímco průvodce nám ukazuje jeden úlovek za druhým, my nechytíme nic. Vůbec nám to ale nevadí, protože se můžeme kochat pohledem na džungli na ostrově Mindoro, aniž by nám na lodi bylo horko a hrozilo popálení od sluníčka. Máme štěstí a v jednu chvíli se vedle nás na hladině vyhřívá velká mořská želva, která využívá klidných chvil, než na ostrov začně přijíždět jedna loď za druhou.

Když máme rybaření dost, necháme se zavést na liduprázdné písečné pláže na malých ostrůvcích u Mindora, nasadíme šnorchly a kocháme se životem korálových útesů hned u břehu. S postupujícím dnem sluníčko nabírá na síle a tak se schováme do stínu palem a užíváme si pocitu, žejsme na pláži úplně sami.

Po cestě zpět zastavujeme na vyhlášených korálových útesech “Coral gardens”. Tady už se turistům nevyhneme, ale Mindoro zatím není masově navštěvováno a tak není problém plavat daleko od ostatních, poklidně obdivovat korály všemožných tvarů a rybky hrající všemi barvami. Odpoledne si někteří zkusí i ponor s irským průvodcem a ti línější z nás už vysedávají na suchu a u rumu s colou (spíše coly s rumem) za 35 Kč se kochají výhledem na moře.

Kde

Ostrov Mindoro se nachází jižně od Luzonu a je jedním z míst, na která nemusíte z hlavního města přelétávat. Z Manily je potřeba jet do přístavu ve městě Batangas (cca 2 hodiny) a odtud lodí na sever Mindora do oblasti Puerto Galera (cca hodina a půl). Z Manily vyražte velmi brzy ráno, ať jste v přístavu co nejdříve. Obzvlášť o víkendech se na lodě mohou v průběhu dne vytvářet dlouhé fronty.

Proč Mindoro?

Mindoro nabízí vše, co od Filipín cestovatel očekává písečnými plážemi počínaje a deštnými pralesy konče. Ostrov zatím není masově navštěvován turisty, ale přece jen už se dostává do povědomí cestovatelů, takže zde najdete fungující služby a ubytování od levných pokojů za pár stovek po luxusní resorty. Ačkoli davy zahraničních turistů na ostrově nepotkáte, je Mindoro oblíbenou destinací Filipínců, kteří na něj utíkají z rušné a přelidněné Manily.

Co podniknout na Mindoru

Nejpohodlnější je Mindoro poznávat na motorce, kterou vám i s helmou půjčí jak v půjčovnách, tak ve většině resortů (cena cca 500 PHP/den). Pravděpodobně se budete pohybovat v provincii Puerto Galera a výlety tak pohodlně stihnete v rámci jednoho dne, můžete tedy celou dobu pobývat v jednom resortu.

  • Coral gardens
  • Pláže
  • Ziplining
  • Vodopády
  • Mangrovníky
  • Island hopping
  • Rybaření
  • Jízda na kajaku
  • Potápění

Pokud ve vás úvod vyvolal touhu okamžitě se zabalit a vydat se na cestu, rádi vám pomůžeme cestování po Mindoru zorganizovat, včetně tipů na průvodce a kde je najít.