Do největšího manilského slumu Tondo vcházíme skrz místní trh, na kterém je možné koupit potraviny od rýže až po čerstvou prasečí krev na polévku. Okolo řeky Pasig zde bez ladu a skladu stojí obydlí všeho druhu od velmi skromných domků z cihel až po chatrče pod mostem stlučené z plechu. Řeka je pro místní obyvatele velmi důležitá, většina z nich si díky ní zajištuje obživu – vybírají z řeky odpadky a ty potom vozí na skládku, kde je za pár peso prodají. Je to práce poměrně nenáročná, kterou mohou vykonávat i malé děti namísto toho, aby zbytečně vysedávaly ve škole.

Místní nás na tříkolkách převezou do jiné části slumu, zvané Happyland, jehož název se neodvozuje od anglického slova „happiness“, ale od slova „hapilan“, které ve volném překladu znamená smetiště. Tento název přesně odpovídá realitě. Místní obyvatelé zde žijí doslova na skládce a živí se tím, že třídí odpadky od jídla z fast foodů, až po plasty a kovy. Toto místo působí ještě neutěšeněji, než část kolem řeky a panuje tu snad ještě větší bída.

Zastavujeme se u stánku pana Norberta, který z vytřízeného jídla vyhozeného ve fastfoodových řetězcích připravuje „pagpag“, což volně přeloženo znamená setřást. Přesně tak pan Norbert, kuchař žijící v Happylandu od roku 1989, pracuje. Jednoduše z vyhozeného jídla setřepe další odpadky, maso převaří a s přílohou ho znovu prodává. Jídlo je to prý zdravotně nezávadné, nabízí nám, ať ochutnáme, ale nikdo z nás si netroufne.

Slumy nás provází Marty, filipínský student, který žije v části Manily nacházející se nedaleko slumu. Je znát, že svou práci dělá již nějakou dobu, protože ho místní znají, vřele se s ním vítají a prohodí několik vět. Nás si v podstatě nevšímají a my na oplátku dodržujeme Martyho přísný zákaz během prohlídky fotit. Marty nám o životě ve slumu podá střízlivý pohled na věc, při kterém kritizuje jak některé postupy vlády, tak některé jednání místních obyvatel. Rozhodně se ve vás nebude nikdo snažit vzbudit výčitky svědomí, jak se bohatí cestovatelé jezdí dívat na bídu na druhý konec světa.

Do Tonda se pochopitelně mnoho cestovatelů nevypraví. Není to zrovna místo, které by se ocitlo na stránkách katalogů, nebo seznamech nejkrásnějších míst, která musíte na Filipínách navštívit. Pokud vás ovšem zajímá tato odvrácená strana Filipín a rádi byste ji bezpečně navštívili v doprovodu místního průvodce, rádi vám pomůžeme.

Poznámka: všechny fotografie použité v tomto článku jsou ilustrativní.